Ma még nem képesek az orvosok az asztma oki kezelésére.
Gyógyszeres terápiával és a kiváltó okok kerülésével azonban jól egyensúlyban tartható, és az asztmás beteg teljesen normális életet élhet. A gyermekkori asztma egyes esetekben a fiatal felnőttkorra meg is szűnhet.
Amit az asztmás tehet a gyógyulásért
Az orvosok arra kérik a beteget, hogy vezessen betegnaplót a tüneteiről. Még méréseket is végezhet az illető, például minden reggel és este megmérheti légzésfunkcióját az ún. csúcsáramlás-mérővel. Ez a percenként kilélegzett levegő mennyiségét méri. Ha ezt grafikonra felrajzolja a beteg, maga is megállapíthatja, hogy a gyógyszerelése és kezelése jól be van-e állítva.
Együttélés a betegséggel
Az asztmás beteg mindig hordja magával készenléti gyógyszerét!
Kerülje az ismert kiváltó okokat, amilyen a füstös, légszennyezett környezet, a hideg levegő; ne tartson szőrös háziállatokat, ha allergiás rájuk.
A dohányzás is rontja az asztmát, így (ha dohányzik) érdemes abbahagyni.
A rendszeres, kisebb mértékű terhelés jótékony hatású, javítja a tüdőkapacitást és könnyíti a légzést. Terhelés közben szüksége lehet a megelőző gyógyszer inhalálására, ezt beszéljük meg az orvossal.
Az úszás a magas páratartalom miatt kifejezetten hasznos sport asztmásoknak, de bármilyen más (nem megerőltető) sporttevékenység is hasznos lehet.
Ha az asztma stresszállapotban romlik, próbáljunk relaxációs technikákat alkalmazni, vagy jógázzunk, mert ezek mérséklik az asztmás roham kialakulásának veszélyét.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?