Az alábbiakban ismertetjük azokat az ingereket (idegen szóval ‘triggereket’), amelyek asztmás tünetet válthatnak ki. Ezeket rohamkiváltóknak is hívják, mert ha elég drasztikusak, vagy a beteg állapota nagyon labilis, akkor asztmás rohamot provokálhatnak.
Mindenekelőtt ismételten hangsúlyozni kell, hogy a lentebb említendő kiváltó tényezők gyulladásgátló gyógyszerekkel jól kezelt betegnél nem, vagy csak minimális mértékben rontják az asztmás pillanatnyi állapotát.
Asztmás tüneteket kiváltó leggyakoribb ingerek:
- Futás, kerékpározás, tornászás.
- Hideg levegő, gőz, pára.
- Por.
- Időjárás – időjárási frontok, tartósan meleg vagy hideg időjárás, ködös-párás vagy szeles idő.
- Allergének.
- Lelki hatások.
- Sósav, szerves hígító, festék, lakk, intenzív illatok, dezodor, hajlakk és egyéb illatszer, erősen illatosított testápoló szer, háztartási tisztítószer, konyhagőz, permetezőszer, rovarirtó.
- A téli hideg levegő, a páradús levegő a fürdőszobában/szaunában.
- Háziporatka, penészgomba, háziállat, virágpor (pollen).
- Sírás, nevetés, félelem, düh.
Fizikai terhelés
Kezdetben csak hosszabb futás, kerékpározás, tornászás közben vagy után kezd az asztmás beteg rohamszerűen köhögni majd úgy érzi, hogy kevés a levegője, nehezebben veszi a levegőt, esetleg sípolni kezd a mellkasa.
A betegség rosszabb időszakában, vagy előrehaladott stádiumában már kisebb terhelés is kiváltja a tüneteket: rövid futás, lépcsőjárás, sietés.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?