Amennyiben mindkét szülő allergiás betegségben, vagyis asztmában, szénanáthában vagy ekcémában szenved, az átlagosnál nagyobb esély van rá, hogy a gyermeknél Is hasonló allergiás állapot alakul ki. Ha mindkét szülő ugyanabban a betegségben szenved, a kockázat még nagyobb.
Ilyen esetekben érdemes már a gyermek születése előtt megelőző óvintézkedéseket tenni. Ezzel növeljük az esélyt, hogy a gyermeknél ne alakuljanak ki tünetek, garancia azonban sajnos nincs.
Milyen allergiamegelőző intézkedéseket tehetünk?
Ha van rá módunk, érdemes a pollenszezonon kívülre tervezni gyermekünk születését. A pollenszezonban született gyerekek ugyanis, úgy tűnik, fogékonyabbak a szénanáthára.
Tegyünk meg mindent, hogy szülés előtt otthonunkban megszabaduljunk minden lehetséges allergéntől, beleértve a háziállatokat is. Ez főleg a gyermek szobájában és a közös nappaliban lényeges.
Egy ötéves kutatás 1999-ben közzétett eredményei szerint azok a kisbabák, akik első életévük betöltése előtt allergéneknek voltak kitéve, a bőrpróba tanúsága szerint ötéves korukra nagyobb valószínűség szerint lettek asztmásak.
A jövőben az allergiában szenvedő terhes nők allergénekre adott reakcióinak rendszeres ellenőrzését tervezik – főleg a várandósság második vagy harmadik trimeszterében, hogy ezáltal csökkenteni tudják annak veszélyét, hogy a gyermek születése után allergiás lesz.
Ez azonban semmiképp sem helyettesíti azt a lépést, amelyet szintén érdemes megtenni: a dohányzás abbahagyását és annak biztosítását, hogy senki ne dohányozzék a gyermek körül.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?