A szénanátha az életet nem veszélyezteti, azonban a tünetek igen sok kellemetlenséget okoznak, a folyamatos gyógyszerszedés (aminek lehetnek mellékhatásai) pedig szintén nem könnyíti meg a betegek életét.
Milyen panaszokat okoz a szénanátha?
A betegség okozta terhek közé tartozik a gyakori tüsszögés, orrfújás, mely kényelmetlen és kellemetlen, a környezetet bosszanthatja, vagy a beteget nevetségessé teheti.
Különösen iskolai körülmények között az újból és újból tüsszögő, orrfújó gyermek konfliktusba keveredhet tanáraival és diáktársaival.
A szénanáthában felírt gyógyszerek egy része álmosságot is okoz, ami gátolja a betegeket a munkában, a tanulásban, a gépkocsivezetésben.
Az éjszakai panaszok, a tüsszögés, a száj kiszáradása, az orrdugulás rontja az alvást, ami szintén számos probléma forrása lehet.
A nyári vakációkon például – éppen a nyaralásra leginkább alkalmas időpontban – a Magyarországon nagyon agresszív allergénnek számító pollenek (parlagfű, üröm virágpora) igencsak beszűkítik a szabadban végezhető tevékenységek körét.
Szerencsére ma már sok olyan készítmény áll rendelkezésre, amik a fenti panaszokat enyhítik, a megelőzés szabályainak betartása azonban így is nélkülözhetetlen.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?