A szakmai megállapítások szerint elméletileg bármilyen, környezetünkben vagy élelmiszereinkben található anyag lehet allergén jellegű. A jelenlegi tapasztalatok birtokában azonban meghatározható azon anyagok köre, amelyek gyakrabban okoznak problémát.
Az allergének fajtái
Az allergéneket négy fő csoportra oszthatjuk:
1.) Inhalációs allergének: ide tartoznak a pollenek, a házipor, az állati nedvek (mérgek, nyál), hámfoszlányok és szőr, az ízeltlábúak (pl. poratka) váladékai, a gombaspórák, valamint ipari és háztartási rovarirtók.
2.) Orális allergének: a táplálékallergének és szájon át bejuttatott gyógyszerek.
3.) Injektált, vagy ún. szúrt csatorna útján bejutó allergének: ebbe a csoportba tartoznak egyes gyógyszerek és a rovarcsípések (darázs, lódarázs, méh).
4.) Kontakt allergének: ilyeneknek minősülhetnek például a növényi olajok, kozmetikumok, parfümök, tisztálkodó- és mosószerek, a nikkel- és krómtartalmú fémek.
Az allergiás tüneteket kiváltó anyagok között előfordulnak szintetikus úton előállított vegyületek, de vannak közöttük természetes anyagok is.
E tényből kiindulva nem állítható általánosan egy allergiát kiváltó élelmiszerről, hogy az egészségre ártalmas, hiszen az egyik ember számára allergén tulajdonságú (és így káros) a barack, az eper, a dinnye, a banán, vagy éppen a zeller, míg a másik ember szervezetében egészségvédő hatást fejt ki.
Valójában ez teszi meglehetősen átláthatatlanná e kérdéskört, s emiatt nem jutottak megnyugtató eredményre az allergiával foglalkozó szakmai tanácskozások.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?