Az asztma kezelésében a legfontosabb feladat, hogy megpróbáljuk az allergénekkel és irritáló anyagokkal való érintkezést minimálisra csökkenteni.
Ha az asztmás dohányzik, abba kell hagynia, mert a dohányfüst a gyulladást súlyosbítja. A család minden tagjának el kell fogadnia, hogy a lakáson belül tilos a dohányzás.
A gyulladás megszüntetése
Az asztma hatékony kezelésének egyik célja a légutak gyulladásának a megszüntetése. Ennek egyik módja a megelőző gyógyszerek, pl. szteroidok vagy kromoglikátok, ill. újabban a leukotrién-antagonisták szedése amellett, hogy megpróbálunk megszabadulni a problémát kiváltó környezeti allergéntől.
A légúti gyulladás mérséklésében sokat segíthet az asztmával összefüggő betegségek, pl. orrmelléküreg-gyulladás, szénanátha, az egész éven át tartó allergiás rhinitis, a nyelőcsőreflux-betegség kezelése. Egyes orvosok a bőrgombák kikezelését is nagyon fontosnak tartják. A panaszokra jótékony hatással lehet az egészségesebb étrend is.
Az asztmás roham csillapítása
Az asztma kezelésekor a másik feladat az asztmás roham csillapítása, a hörgőgörcs megszüntetése. Erre szolgálnak a különféle hörgtágító hatású asztmaellenes gyógyszerek, pl. a béta-2-agonisták. Ne feledjük azonban, hogy ezek csupán az asztmaroham tüneteit enyhítik, magát a kiváltó okot, a gyulladást nem.
Ha az. irántuk való igény nagymértékben nő, az a betegség súlyosbodását jelzi – ekkor orvoshoz kell fordulni, hogy a gyógyszereket úrra állítsa be, különben nő az igen súlyos vagy akár halálos asztmás roham kockázata. Régebben az asztma kezelésében a főszerepet a hörgtágítók játszották, melyeket teljesen biztonságosnak tartottak, míg a ma megelőző gyógyszerként felírt szteroidokat csak nagyon súlyos esetekben adták.
Ennek oka az volt, hogy akkoriban nem álltak rendelkezésre belélegezhető formában szteroidkészítmények. Mindez megváltozott: ma már a legtöbb asztmás beteg megelőző készítményeket kap, kivéve azokat, akiknél csak nagyon ritkán lépnek fel rohamok.
Az asztma gyógyszeres kezelését nem háríthatjuk teljes egészében az orvosra – a hatékony terápia egyéni döntések sorát igényli a beteg részéről is. Ha például megfázáskor súlyosbodik az asztma, már a megfázás első jeleire növelnünk kell a megelőző gyógyszer adagját annak érdekében, hogy a gyulladást megelőzhessük.
Azt is tudnunk kell, mikor annyira súlyos egy asztmás roham, hogy mentőt kell hívni. Az orvosunkkal közösen kidolgozott kezelési terv hasznos segítség. Ugyancsak tanácsos beszerezni egy csúcsáramlásmérőt. A csúcsáramlás-értékek rögzítésével rendszeresen nyomon lehet követni az asztmás tünetek változását.
A többi probléma mérséklése
A harmadik feladat az egyéb problémák enyhítése:
- Az asztmás rohamot kísérő pánikreakciók tovább súlyosbíthatják a tüneteket – ezek kezelésére nagyon alkalmas a jóga, a különféle relaxációs technikák vagy a küzdősportok elsajátítása.
- A hiperventiláció sokkal nagyobb szerepet játszik az asztmás rohamban, mint azt korábban gondolták – leküzdésére számos módszer kínálkozik.
- A mellkas deformálódása, mely súlyos asztmánál alakul ki, osteopathiával kezelhető.
- Jelentős túlsúly esetén a fogyás megkönnyíti a légzést.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?