A gyermek nem kis felnőtt. Az emberi újszülött immunrendszere még éretlen. A magzatot az anya immunitása védi.
A csecsemő immunrendszerének kialakulása
Születésünk után érintkezésbe kerülünk a külvilággal, adaptív immunrendszerünk ennek megfelelően fejlődésnek indul. Kezdetben csak kevés IgM típusú ellenanyag van jelen, majd a G, később az A jelenik meg. A felnőttkorra jellemző mennyiségi, minőségi összetétel csak serdülőkorra alakul ki.
Fontos, hogy az immunrendszer a szervezet saját anyagai ellen ne védekezzen. A felismerésnek ezt a módját toleranciának hívjuk.
Az immunválasz keletkezése
Bizonyos idegen anyagok sem keltenek immunválaszt. Az idegen anyagok elleni tolerancia kialakulását nem ismerjük még pontosan, de biztosan számít, hogy milyen mennyiségben, milyen úton, az immunrendszer milyen érési fázisában kerülnek érintkezésbe velünk.
Nem mindegy, hogy szájon át, bőr alá vagy a véráramba kerül-e be először. Számos kutatást végeztek, végeznek, és rengeteg, néha ellentmondó megállapítás született az atópia allergiává válásának okairól.
Tudjuk, hogy a csecsemőkorban átvészelt vírus- és bakteriális fertőzések védő hatásúak, és elsősorban A és G típusú ellenanyag-képződést váltanak ki.
A túlzott higiénia elősegíti az allergia kialakulását. Többgyermekes családban kevesebb az allergia, elsőszülötteknél gyakoribb.
Megfigyelték, hogy pollenszezonban születetteken gyakrabban alakul ki a megfelelő időszakra vonatkozó virágpor-érzékenység, viszont természetközeli környezetben felnövekedettekben ritkább a légúti allergia.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?