Amikor bármilyen, a szervezet által veszélyesnek vélt anyag bekerül a szervezetbe valamilyen úton (étellel, belégzéssel vagy a bőrön át), a védekezőrendszerek azonnal működésbe lépnek.
Ez állandó és automatikus, a szervezet igyekszik megőrizni a belső környezet egyensúlyát és állandóságát.
Amikor ez a tevékenység fokozott, amikor a szervezet olyan anyagok ellen is védekezően lép fel, amelyek esetleg nem is fenyegetik, akkor allergiáról beszélünk. Ez sokféle okból történhet.
A homeosztatikai rendszer
A szervezet egészséges, kiegyensúlyozott működését a ,,homeosztatikai” mechanizmus biztosítja. Ez a rendszer aktivizálódik pl., ha az emésztőrendszer elégtelen működése következtében részlegesen emésztett anyagok kerülnek a véráramba.
Gyakran megesik ez például csecsemőkkel, akiket olyasmivel táplálnak, amivel emésztőrendszerük még nem képes megbirkózni.
Az emésztőképesség károsodása viszont bármely életkorban előidézheti a fehérjék tökéletlen lebontását (pl. amikor a gyenge hasnyálmirigy-működés miatt elégtelen az enzimtermelés).
Ha nem megfelelő a szűrés
Előfordul, hogy fertőzés vagy tartós izgalom következtében a bélfal szűrő funkciója nem működik kellő hatékonysággal, és olyan anyagok is bejutnak a véráramba, amelyeknek ott semmi keresnivalójuk sincsen.
Ilyenkor is beindul a homeosztatikus védekező reakció, sőt esetenként a szervezet egyenesen túlzottan reagál.
Az idegen anyagok a bőrön (injekcióval, rovarcsípéssel stb.) vagy a tüdőn át is bejuthatnak. Ilyenkor az immunrendszer, az ellenanyagok azonnal jelzést kapnak az ,,idegen” anyag elleni támadásra. És ez így van rendjén, a védekező reakció fontos és kívánatos.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?