A szénanátha a különböző allergén anyagokkal kapcsolatba került orrnyálkahártya gyulladása.
A szénanátha ismérvei
Az allergiás náthák rendkívül gyakoriak, a népesség 25%-át érintik. Felnőtteknél minden második „nátha” allergiás eredetű. Főként a gyerekekre és fiatal felnőttekre terjed ki, és nagyon gyakran a tavaszi pollenekkel áll kapcsolatban.
Az orrallergia többnyire „atópiás”, örökletes talajon fejlődik ki. Ez a levegő allergén anyagaira való túlérzékenységi reakció, bizonyos globulinok (IgE) vérben előforduló rendellenesen magas aránya miatt. Az allergének (pollenek) megtelepednek a globulinokon, gyulladási reakciót váltanak ki, és hisztamint szabadítanak fel.
Számos orrnyálkasejt (hízósejt, limfocita és eozinfil fehérvérsejtek) vesz részt a gyulladásban, vegyi közvetítőanyagokat kiválasztva, melyek kitágítják a kis orrereket.
Árulkodó jelek
A beteg hirtelen vérbőséget érez az orrában, majd sorozatos tüsszentések következnek, melyet orrfolyás követ (vizenyős orrfolyás).
A nagyon kellemetlen „eldugult orr” érzése órákig tart, a szaglóérzék elvesztésével, fejfájással, könnyezéssel, köhögéssel; asztma-roham is kapcsolódhat hozzá.
Mit kell tenni?
Ha a rohamnak vannak előzményei, alkalmazzunk az orvos által felírt antihisztamint. Ne használjunk az orrnyálkahártyáját irritló érszűkítő cseppeket. Az allergén anyagokat nem tartalmazó szerekkel való inhalálás néha nagyon hatékony. Ha a rohamok megismétlődnek, konzultáljunk az orvossal.
Diagnózis és orvosi kezelés
Az orvos meggyőződik, hogy valóban allergiás megfázásról van-e szó, és kizár egy másik esetleges okot: az orr fejlődési rendellenessége, gyógyszerérzékenység (aszpirin, gyulladás-csökkentő, bétablokkolók, depresszió elleni gyógyszerek, túlzott orrcsepp használat), érzékenység bizonyos táplálékokra (alkohol, színezékek) vagy orrpolipok.
Antihisztaminnal, cromonnal vagy a betegség súlyos formáiban kortikoszteroidokkal kezelik. Fürdőkúra vagy kis sebészeti beavatkozás az orrüregnél néha javallott.
Legyünk tájékozottak
Az allergiás nátha megelőzésére néha elég néhány óvintézkedés. Ha lehet küszöböljük ki az illető környezetéből az allergéneket: atkák, állatszőrök, allergiát okozó ipari vagy háztartási szerek (karbantartási termékek stb.).
Száműzzük a padlószőnyegeket, szőnyegeket, kárpitot, plüsst.
Kerüljük a dohányzást, orrcseppeket; kezeljük a fertőzéses megfázásokat. A mindig hosszú és szigorú pontosságot igénylő, speciális érzékenységcsökkentő kúra hatékony lehet, ha a beteg nem régóta érzékeny kis számú allergén anyagra.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?