Az ember jó reagáló, alkalmazkodóképességét a környező világgal szemben az is bizonyítja – ha nem is éppen a kívánatos módon -, hogy szinte semmilyen anyag sincs, amelyik ne léphetne fel allergén, tehát allergiakiváltó szerepben.
Mire lehetünk allergiásak?
Allergiásak lehetünk valamilyen fémre, például a nikkelre egy bizsuban, vagy egy olyan fehérjekeverékre, mint a méh mérge.
Allergiásak lehetünk egy egyszerű kénvegyületre, amelyet egyes élelmiszerek frissen tartására használnak, de magára az ételre is, amelyhez esetleg alkalmazzák.
Az allergének tehát mindennapi életünk elválaszthatatlan részei, nem iktathatjuk ki őket a környezetünkből, mert nem a molekuláris szerkezetük, a savasságuk (kémhatásuk), az előfordulásuk vagy a koncentrációjuk teszi őket allergénné, hanem az emberi szervezet megváltozott viszonyulása, fokozott válaszkészsége velük szemben.
Gondoljunk csak arra, hogy a hasonló környezetben, akár ugyanott él embereknek csak körülbelül a harmada, esetleg negyede allergiás, holott ugyanazt a levegőt szívják be (kétségtelenül a szennyezőanyagukkal együtt), sokszor ugyanazokat az anyagokat fogyasztják el, ugyanolyan munkahelyen dolgoznak.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?