A megelőzés lehetőségeit illetően elsődleges, másodlagos és harmadlagos megelőzésről beszélünk.
A megelőzés egyik legfontosabb tényezője az allergének kerülése és eltávolítása. Ha lehetséges, a környezetrendezési eljárásokat még akkor is tanácsos végrehajtani, ha hatásuk nem lehet teljes, mert ezek általában javítják a beteg állapotát, és csökkentik a gyógyszeres kezelés iránti igényt.
A megelőzés három szintje
Elsődleges megelőzés:
Célja: az érzékennyé válás megelőzése.
- A terhes anya fogadja meg a gondozó orvos tanácsait, ennek érdekében ne dohányozzon, törekedjen az egészséges életmódra és a helyes, allergénszegény táplálkozásra a magzat allergén terhelésének csökkentése érdekében mellőzze az állattartást a lakásban.
- Az újszülött lehetőség szerint kizárólag anyatejes táplálásban részesüljön.
- Környezetében és táplálékában – szintén az orvos tanácsainak megfelelően – csökkentsük minimálisra az allergének (idegen fehérjék) mennyiségét (atópiás szülők esetében kiemelten fontos)
Másodlagos megelőzés: Az allergének kerülése és kiiktatása a környezetből.
Célja: A már kialakult érzékenység esetén a tünetek megelőzése.
Harmadlagos mellőzés: A betegség korai és helyes kezelése
Célja: A késői szövődmények megelőzése
A teljes mértékű eltávolítás élelmiszer-, foglalkozási és állati allergének esetében néha megoldható, a háziporatka és a pollenek kapcsán inkább csak csökkenthető a nyálkahártyákra jutó mennyiség.
Az atka eltávolítására, távoltartására, szaporodásának meg-akadályozására és elpusztítására alkalmas eljárások hasznosak lehetnek, azonban hosszabb időt, anyagi ráfordítást és kitartást igényelnek, amiknek eredményeként csökkenthető a levegőben keringő atka-ürülékpor. Ezek az intézkedések azonban csak a gyógyszeres kezelés kiegészítői lehetnek.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?