Mivel nincs direkt vizsgálati mód az ételérzékenység diagnosztizálására, nagyon nehéz pontosan megállapítani, hogy egy adott ételnek mi a szerepe a tünetek kiváltásában, illetve súlyosbításában.
Kivétel, amikor a beteg emésztőrendszeréből hiányzik egy alapvető komponens, s ezért nem tud megfelelő módon feldolgozni néhány fehérjetartalmú ételt. Például, aki cöliákiában szenved, nem tudja megemészteni a glutént, vagyis a gabonákban megtalálható fehérjét.
Azok, akik a világ olyan részein élnek, ahol kevés a tejtermék, sokszor rögtön elveszítik a tejfehérje emésztésének a képességét, amint leválasztják őket az anyatejről, mivel szervezetükben leáll a szükséges enzim termelése.
Milyen tünetek jelentkezhetnek?
Azok, akik ételérzékenységben szenvednek, sokféle tünettel reagálhatnak, amelyek valamikor a tüneteket kiváltó étel elfogyasztása után jelentkeznek.
Általában olyan ételről van szó, amelyet az illető különösképpen kedvel, s ezért gyakran fogyaszt belőle, de bármely ételnek lehet hasonló hatása, főleg az alapvető élelmiszereknek, a búzának, a tejnek, a tojásnak, a halnak, valamint a kagyló- és rákféléknek.
Van, aki testedzés közben is kifullad vagy más asztmás jellegű tüneteket tapasztal. Ez a fizikai terhelés indukálta asztma.
Nem tudni, milyen okokból, de egyesek azt tapasztalják, hogy tüneteik súlyosabbak, illetve csak akkor alakulnak ki, ha korábban bizonyos ételeket fogyasztottak. Érdekes módon gyakran a zellert tartalmazó ételek a ludasak ebben, bár mindenkinek meglehet a saját egyéni kiváltó tényezője.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?