A házipor-allergiát általában a porban élő apró rovarok, a háziporatka melléktermékei okozzák, amelyek a szoba levegőjébe kerülve tüneteket produkálnak.
Az atka legtöbbször szőnyegekben, szőnyegpadlókban, függönyökben és a matracok varrataiban telepszik meg.
Az atkák a lakáspor szervesanyag-tartalmával táplálkoznak, és a levegőben lévő párával oltják szomjukat. Visszaszorításukhoz a lakásban felgyülemlő ún. „mikroszkopikus hulladékok” minimálisra csökkentésére van szükség.
Hogyan védekezhetünk a háziporatkák ellen?
A szakemberek a háziporatka elkerülésére ill. csökkentésére a következőket ajánlják:
- Műanyagból készült ágybetétek használta a hálószoba minden ágyán.
- Alapos porszívózás hetente, beleértve a matracot és párnát is. Az allergiás beteg viseljen maszkot takarításkor, allergiás gyermek ne tartózkodjon a szobában a porszívózást követő 2 órán keresztül.
- A hálószobából távolítsuk el a szőnyeget, tollpárnát, gyapjútakarót, a pehellyel töltött ágyneműt szintetikussal helyettesítsük.
- Az ágyneműt egy-két hetente 60 “C-on mossuk ki. A függönyöket szintén gyakran kell tisztítani.
- A port nedvesen töröljük a portalanítandó felületekről.
- A relatív páratartalom 50% alatt legyen, korlátozzuk a párásítók használatát. Ha szükséges, használjunk páramentesítőket, ill. növeljük a szellőzést.
- A ruhaneműt mindig szekrényben tartsuk, és távolítsuk el a nem mosható porfogó tárgyakat a hálószobából (pl. kitömött játékok). Ne tartsunk a lakásban állatot.
- Súlyos allergia esetén a szőnyegpadlót könnyen felmosható műkőre, parkettára vagy műanyag padlóra érdemes cserélni. Ilyenkor az atkaölő kémiai anyagok használata is hasznos lehet.
- A bútorzat ne legyen kárpitozott, s ha mégis az, akkor ne legyen régi, és gyakran tisztítsuk. A könyvespolcokat érdemes zárható ajtóval ellátni.
- Az atka nem szereti a hideget, így téli időszakban hasznos a textiljátékokat, plüssállatokat kitenni a fagyos levegőre, majd alaposan kitisztítani.
Az említett szabályok szem előtt tartásával 30-50%-kal csökkenthetők az allergiás nátha tünetei, de előfordulhat teljes tünetmentesség is.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?