Azoknál, akiknek örökletes hajlamuk van az allergiára, a tünetek sokszor már életük korai szakaszában jelentkeznek, amikor olyan allergénekkel találkoznak, melyek az immunrendszert allergiás reakcióra késztetik.
Minél nagyobb koncentrációban vannak jelen potenciális allergének (mint például a házi poratka, az állati szőrök, a pollenek stb.), annál nagyobb a valószínűsége az asztma és más hasonló állapotok kialakulásának.
Azt is kimutatták, hogy a tavaszi és nyári szénanátha időszakában született csecsemők – amennyiben érzékenyek rá – hajlamosabbak arra, hogy szervezetük pollen érzékennyé váljék.
A túlzott immunreakció
A szervezet nem ismeri fel, hogy ezek az anyagok ártalmatlanok, és a védelem teljes fegyvertárát felsorakoztatja ellenük, mintha veszélyes vírusok vagy baktériumok volnának.
Némelyik hatás azonnal megmutatkozik, mások, főleg a szöveteket károsító gyulladásos reakciók, fokozatosan fejlődnek ki, néhány óra leforgása alatt.
Amikor a tüdő és az orr szövetei begyulladnak, sokkal könnyebben reagálnak olyan környezeti tényezőkre, amelyek máskülönben nem hatnának rájuk.
Ezért tapasztalható gyakran nehézlégzés az asztmásoknál hideg levegőn, cigarettafüstben, kipufogógáz belégzésekor, ózon vagy egyéb kémiai anyagok hatására akkor is, ha nem allergiásak ezekre az anyagokra.
Ha az allergének szintje a környezetben fokozatosan emelkedik, az immunrendszer egyre n
agyobb számú hízósejt bevonásával reagál.
Végül a szervezet válaszkészsége addig fokozódik, hogy az allergén már viszonylag kis men
nyiségben is allergiás reakciót okoz.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?