Ha a rhinitis forrásaként egy adott allergént, pl. háziporatkát vagy penészspórát azonosítanak, érdemes megpróbálkozni a lakásból való kiküszöbölésével, mert ez elkerülhetővé teszi a gyógyszerek használatát.
Hogyan kezelhető az allergiás rhinitis?
Ha az allergéntől nem lehel megszabadulni, az immunterápia vagy a deszenzibilizálás valamilyen formája segíthet.
Az orrcseppek hatóanyaga közvetlenül a célterületre kerül, minimális adag is elég lehet, s így kevesebb mellékhatással kell számolni. Az alábbi gyógyszerek használatosak:
- krotnoglikát az allergiás reakció megelőzésére,
- antihisztaminok az allergiás reakció által előidézett gyulladás megelőzésére,
- szteroidok a gyulladás enyhítésére.
A szteroidos orrcseppek a NARES és a triád kezelésére is jól beváltak. Ha folyamatosan szteroidos cseppeket használ, az orvosnak félévente meg kell vizsgálni az orrnyálkahártya állapotát.
Ügyeljen arra, hogy a cseppeket helyesen juttassa be az orrába, különösen ha orrpolipja is van. Ha csípő, égő vagy száraz érzést tapasztal, azt sokszor a cseppekben lévő tartósítószerek okozzák, nem maga a gyógyszer.
Recept nélkül kapható orrcseppet ne használjon 1 -2 napnál tovább: az allergia vagy a gyulladás kezelésére egyáltalán nem alkalmas, s különben is csak alkalmi „duguláselhárító”.
Az orr néhány nap alatt hozzászokik, s amikor abbahagyja a használatát, pillanatok alatt újra bedugul. Ez persze idővel elmúlik, de addig rendkívül kellemetlen. Ha az orrcsepp használatát követően eldugul az orra, ne adjon be újabb cseppeket – szükség van erre az „elvonási tünetre”, hogy ismét rendbe jöjjön.
Ha az allergiaellenes gyógyszerek egyike se használ, a sima orrcseppek viszont igen, akkor valószínűleg nem allergiás betegségben, hanem ún. vazomotorikus rhinitisben szenved. Tünetei igen hasonlóak az allergiás rhinitiséhez, de tüsszögés és viszketés nem kíséri. A probléma antikolinerg gyógyszerekkel hatékonyan kezelhető.
A kizárásos étrend bármilyen élelmiszer-túlérzékenység igazolására alkalmas. A heveny allergiás rhinitisben szenvedők egy részénél, akiknél nincs kimutatott allergén, csodákra képes – köztük azoknál is, akiknél a váladéktermelődés olyan mértékű, hogy már a munkában és a mindennapi életben is akadályozza őket.
Mindenképpen érdemes kipróbálni, ha arra gyanakszik, hogy valamely élelmiszer a bűnös, vagy ha légi úton terjedő allergén egyértelműen nem mutatható ki. Rhinitisben nagyon gyakran az élesztő (kenyér, sör és B-vitamin-tabletták alkotórésze) a bajkeverő.
Ugyancsak érdemes megpróbálni az akupunktúrát az orrdugulás enyhítésére és a váladékfolyás megállítására, az allergiás rhinitis tüneteinek kialakulásában ugyanis a vegetatív idegrendszer játszik szerepet – a vazomotoros rhinitis tüneteinek pedig kizárólagos oka.
A súlyos orr melléküreg gyulladásban szenvedőknél esetleg a csontkovácsolás segítheti elő a váladék kiürülését.
A perenniális kiváltásában ritkán lelki-érzelmi reakciók is közrejátszanak – ilyenkor a tünetek stresszhelyzetekben jelentősen súlyosbodnak.
Ennek egyik megnyilvánulása az a típus, amikor a rhinitis tünetei (és olykor az asztmás panaszok) szeretkezés hatására lépnek fel. Ilyen esetben pszichoterápiás kezelés segíthet. (Először mindenesetre azt célszerű ellenőrizni, nem esetleg az ágyban lévő poratkákra allergiás-e az illető...)
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?