A nagyobb gyerekek és a felnőttek ételallergiájával ellentétben, ahol tünetek rendszerint a szájban jelentkeznek, a kisbabáknál egyéb emésztőrendszeri tünetek léphetnek fel (hányás, ill. hasmenés – olykor véres, váladékos formában).
Milyen tünetek utalhatnak ételallergiára?
Némelyik gyereknél a valódi ételallergia tünetei közé tartozhat az atópiás ekcéma is.
Az anafilaxiás reakció csecsemőknél ritkább, mint nagyobb gyerekeknél vagy felnőtteknél, de azért néha előfordul.
A kisbabák ételallergia okozta hasmenése másodlagos laktázhiányt idézhet elő, ami miatt a tejtermékek fogyasztása súlyosbíthatja a tüneteket. Ha az allergén ki is kerül az étrendből, a laktázhiány akkor is fennmaradhat egy ideig – addig, amíg a bélnyálkahártya helyre nem jön.
Tápszeres babák esetében az allergén többnyire a tehéntejben lévő fehérje, míg a szoptatott csecsemőknél bármi lehet, amit az anya eszik – a tápanyagok ugyanis nagyon kis mennyiségben bekerülhetnek az anyatejbe.
Természetesen náluk is az olyan közönséges allergének az első számú gyanúsítottak, mint a tehéntej. Ezért hat hónaposnál fiatalabb baba nem kaphat tehéntejet semmilyen formában.
Hogyan diagnosztizálható?
A valódi ételallergia megállapításához és a problematikus élelmiszer kiderítéséhez csecsemőkorban is használható a bőrpróba, ám a kicsiknél meglehetősen gyakori az álnegativitás (negatív teszteredmény a tényleges reakció ellenére).
Az álpozitivitás (pozitív teszteredmény anélkül, hogy az élelmiszer tényleges reakciót váltana ki) aránylag ritka a kisbabáknál. Általános szabály, hogy ha a tünetek az etetés után nagyon gyorsan kialakulnak, nagy valószínűséggel IgE közvetítette ételallergiáról van szó.
Sokat segíthet az orvosnak a diagnózis felállításában, ha pontos feljegyzést készítünk a tünetek jelentkezésének időpontjáról és minden más részletről, ami fontos lehet.
A véres, váladékos hasmenéssel járó idült vastagbélgyulladás tüneteit mutató kisbabák egy részénél az ok valódi étel-allergia. Az ilyen csecsemőknél a diagnózis étel kiváltotta vastagbélgyulladás.
Bőrpróbával kimutatható, mely élelmiszerek idézik elő. A vastagbélgyulladás idővel elmúlik, ám más klasszikus allergiás betegségek követhetik, pl. asztna. Tünetei egyébként nagymértékben megegyeznek a colitis ulcerosáéval – ami viszont nem allergiás reakció, és orvosi kezelés nélkül nem múlik el.
Ezért fontos a valódi colitis ulcerosa és az étel kiváltotta vastagbélgyulladás elkülönítése. Az ételekre adott reakciók diagnosztizálása csecsemőknél különösen nehéz, annyiféle különböző ételérzékenység fordul elő ebben a korban – ezek közül sok nem is valódi ételallergia, hanem valamilyen más immunreakció.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?