A bőrgyógyászok, allergológusok mumusa a csalánkiütés. Nincs olyan ember, akin élete során legalább egyszer ne jelenne meg csalánkiütés.
Hogyan alakul ki?
A hízósejtből kiszabaduló hisztamin a bőr szerkezete miatt nem terjed szél, körülírt helyen okoz duzzanatot, viszketést, pírt.
A hízósejtek eloszlása a bőrben nem egyenletes, legtöbb a fejen, majd a végtagokon, legkevesebb a törzs bőre alatt található.
Lefolyása alapján megkülönböztetik az akut (heveny) és a krónikus (idült) formáját.
Az akut forma néhány óráig, esetleg napig tart, a krónikus hat héten túl is fennáll.
A csalánkiütés nem feltétlenül allergiás eredetű.
Mi ehet az oka?
Az akut formát kiválthatja nyomás, erőteljes hő inger, a Nap sugárzása, irritáció. Ez a hízósejtek fokozott érzékenysége fizikai behatásokra.
Krónikus formáját sokszor a stressz, gombás vagy bakteriális fertőzés, gyulladásos góc, élősködők, bélféreg, autoimmun betegségek váltják ki.
Különösen a krónikus formák oknyomozása rendkívül nehéz lehet, gyakran eredménytelen is. Kivizsgálása hosszas, többlépcsős.
Mivel sokszor gyulladásos góc okozza, első lépés a góckeresés, mely alapos gégészeti, fogászati, belgyógyászati, nők esetében nőgyógyászati, férfiaknál urológiai vizsgálatból áll. El kell végezni az allergiateszteket, legtöbbször valamennyi fajtát.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?