Vajon létezik-e, és ha igen, milyen az ideális életmód, amely az allergiák elkerüléséhez segít. Sajnos nagyon kevés megalapozott tanácsot lehet adni. Ezeknek a tanácsoknak a nagy része ís a kisgyermekek gondozásával, életvitelével függ össze, a serdülőkorra, a felnőttkorra nincsenek külön javaslatok azon túl, hogy a már ismert allergiásoknak a számukra tünetkiváltó allergéneket (és a dohányzást) kerülniük kell(ene), és mindenképp javasolt a szükséges gyógyszerek, gyógymódok igénybevétele.
Mire figyeljen a várandós kismama?
Kérdéses mai ismereteink alapján az is, hogy van-e bármilyen életviteli javaslat, amelyet terheseknek mindenáron be kellene tartaniuk. Léteznek, és egy időben divatosak is voltak „allergénszegény” étrendek, amelyekről rendre kiderült, hogy betartásuk nehéz, drága, és előbb okoz hiányállapotot az édesanya és akár a magzat szervezetében, mintsem megvédené a születendő gyermeket bármilyen allergiától.
A tennivalók abban az értelemben is meggondolandók, hogy költséghatékonyságuk sem elhanyagolható szempont. Két javaslat azonban kikristályosodott az elmúlt években, attól függően, hogy allergiára hajlamos családba születik-e egy újszülött, vagy sem.
A hajlamosságtól mentes családokban csak a passzív dohányzás megakadályozása és a szoptatás az, aminek a fontosságát valamennyi vizsgálat alátámasztja, és ezt allergiára hajlamos családok újszülötteiben a lakás (vagy legalább a hálószoba) allergénterhelésének csökkentésével kell kiegészíteni: ez az atkaszegénységet és a hobbiállatok távol tartását jelenti.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?