Az enyhe allergiás nátha – az enyhe betegségtudat ellenére – gyakran kezelés nélkül is elviselhető, mivel a napi, maximum 1-2 órán tartó néhány tünet nem igazán zavaró. A betegek legnagyobb hányada azonban az ún. közepes fokozatba tartozik, amikor naponta két óránál hosszabb ideig, több, a beteg számára zavaró tünet észlelhető.
Jellemző a tartós és kifejezett orrdugulás. A megszokott napi tevékenységek folytatása és az alvás kifejezett nehézségekbe ütközik, egyértelmű betegségtudat és az életminőség romlása tapasztalható. Ha a folyamatosan fennálló panaszok gyakorlatilag lehetetlenné teszik a napi tevékenységeket és az alvást, illetve komoly betegségtudat és életminőség-romlás alakul ki, súlyos fokú betegségről beszélünk.
A pollenek okozta szénanátha általában kifejezettebb tünetekkel jár, mint a házon belüli allergének (pl. háziporatka) okozta nátha.
Gyakori jelenség, hogy a szénanáthás beteg panaszainak erőssége napszakonként, vagy naponta változik.
Az allergiás nátha stádiumai
Közepes fokú allergiás nátha
- a mindennapi tevékenységeket és az alvást már megzavarja
- több tünet, amelyek naponta több mint két óráig tartanak
- jellemző a tartós és kifejezett orrdugulás
Enyhe allergiás nátha
- a mindennapi tevékenységeket és az alvást nem zavarja
- kezelést rendszerint nem igényel
- kevés tünet, amelyek legfeljebb 1-2 óráig tartanak
Ilyenkor a jellemzőbb, illetve az erősebb tünetek alapján állapítják meg a súlyossági fokozatot. Az is fontos szempont, hogy hány szervet (orr, szem, fül és garat) érint a betegség, illetve melyik szerv tünetei állnak előtérben.
Hazánkban – jellemző módon – a parlagfűszezonban számottevően erősödnek a betegek panaszai és tünetei az egyéb virágporszezonokhoz viszonyítva.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?