Az, hogy gyermekünk atópiás, már a korai életszakaszban kiderül.
A szülők allergiája, az emelkedett IgE-szint ismert, az atópiás küllem, a rendszerint sápadt, fehér, száraz bőr, aláárkolt szemek, korán szembetűnik. Hogy a különböző környezeti hatásokra végül is kifejlődnek-e valódi allergiás megbetegedések, nem bizonyos.
Hogyan zajlik az „atópiás menet”?
Többnyire meghatározott sorrendiséggel történik. Legkorábban az atópiás bőrgyulladás, majd az ételallergia, az asztma, s legvégül az allergiás nátha alakul ki az évek előrehaladásával.
Az atópiások allergiára való hajlama ideális esetben életük végéig hajlam marad. Amennyiben nem ennyire szerencsések, a hajlam allergiás megbetegedések kialakulásához vezet. Megnyilvánulásai lehetnek bőrbetegségek (például atópiás ekcéma), érintheti az orrot (szénanátha vagy allergiás orrnyálkahártya-gyulladás), felléphetnek emésztőrendszeri panaszok is (élelmiszer-allergiák).
Ezeket a betegségeket nevezik klasszikus allergiás betegségeknek, és a családokban nemzedékről nemzedékre öröklődnek.
Nem törvényszerű, hogy minden veszélyeztetett gyermeken sorban megjelennek a betegségek, s mint tudjuk, valamennyi allergiás jelenség kialakulhat csak felnőttkorban is. Mégis, sajnos sok gyermekre érvényes az atópiás úton való végighaladás, az egyes betegségek egymásnak adják a kilincset a gyermek növekedésével.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?