Meggyőző kutatási eredmények mutatnak rá, hogy a magzati élet során, a csecsemőkorban, gyermekkorban, kamaszkorban, sőt a felnőttkorban fogyasztott zsír mennyisége és típusa jelentős hatást fejt ki egészségünkre.
Immunrendszerünknek szüksége van a telítetlen zsírokra
A brit gyermekek túl sok telített zsírt esznek, és közel sem elegendő mennyiséget fogyasztanak a megfelelő típusú, sokszorosan telítetlen zsírokból, melyek egészséget támogató anyagokat tartalmaznak, valamint az esszenciális zsírsavakból.
Mivel a szervezetünk nem képes más zsírokat esszenciális zsírokká alakítani, ezeket közvetlenül a táplálékból kell felvennünk. Az esszenciális zsírsavak sok élelmiszerben megtalálhatók, de legbőségesebb forrásuk a bizonyos diófélék és magvak olajai, valamint az olajos húsú halak. Szomorú, hogy ezek az ételek ma mái” nem képezik állandó részét étrendünknek. Mi több, ha gyermeke tápláléka szegényes, s tele van telített zsírokkal, szervezetük valószínűleg nem képes beépíteni a kevés fogyasztott esszenciális zsírsavat sem.
Az esszenciális zsírsavaknak két fő családja van: az Omega-3 és az Omega-6. Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok jelenlétében a szervezet ezeket prosztaglandinokká alakítja, melyek hormonszerű anyagok, s többek között szabályozzák a fehérvérsejtek aktivitását. Ennél fogva a gyermekek immunrendszerének működéséhez létfontosságúak. Megfelelő esszenciális zsírsavak nélkül gyermeke fogékonyabb lesz a megfázásokra, egyéb fertőzésekre és az allergiákra.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?