Íme, néhány fogás a gyermekkori allergia kialakulásának megelőzésére vagy legalábbis a kockázat csökkentésére. A módszerek egy részét érdemes már a terhesség alatt bevezetni, másik részét szülés után.
Terhesség alatti óvintézkedések 
1. Mediterrán étrend
Lényege: sok gyümölcs (a szárított is jó), zöldség, hal, extra szűz olívaolaj, teljes kiőrlésű élelmiszer. Egy vizsgálat kimutatta, hogy a gyermekkori allergiát előre jelző nehézlégzés és bőrkiütés 82, illetve 45 százalékkal ritkább azoknál a kisgyerekeknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt (vagy már előtte is) ilyen étrenden élt. További előnyős hatása, hogy a vizsgálatok szerint csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
2. Napi 1 g halolaj
Egyes adatok szerint a gyulladásgátló halolaj segít a gyermekkori allergia megelőzésében. Kapszula formájában szedhető, a pontos mennyiségről kérjük ki orvosunk véleményét.
3. Probiotikus kiegészítő
A probiotikumok élettanilag hasznos baktériumokat tartalmaznak. Ha az anya a terhesség alatt ilyen kiegészítőt szed – és azután a baba is kap belőle -, kisebb a kockázata a csecsemőkori ekcéma kialakulásának. Ez a viszketéssel járó bőrprobléma a későbbi allergiás hajlam előjele lehet.
Amit gyermekkorban tehetünk allergia ellen
1. Gyümölcs, zöldség, hal
Görög kutatók közel félezer gyermek egészségi állapotát követték nyomon, magzati koruktól hat és fél éves korukig. Kiderült, hogy jóval kevesebb az allergiás és az asztmás azok között, akiknek az étrendje bővelkedik ilyen táplálékokban. Ha egy gyermek naponta legalább kétszer eszik friss gyümölcsöt és zöldséget, majdnem háromnegyedével csökken a kockázata, hogy később szénanáthás lesz.
A kitűnő egészségükről híres krétalak körében a fő táplálék a szőlő, a narancs, az alma, a paradicsom, a padlizsán, az uborka, a zöldbab és a cukkini, valamint a hal. Utóbbiból az allergiák kialakulása ellen gyermekkorban napi 60 g fogyasztása ajánlott. A hagyományos margarin viszont növeli az allergiahajlamot, talán a benne lévő hidrogénezett (keményített) zsiradékok gyulladáskeltő hatása folytán.
2. Szőrös kedvenc
Egyes adatok szerint akadályozhatja a pollen- és porallergia kialakulását, ha a gyermek az első életévét olyan lakásban tölti, ahol kutya, macska vagy másféle bundás állat is él.
3. Szoptatás fél évig
Újszülött gyermekünket fél évig kizárólag szoptassuk, majd ezt követően is legalább egyéves koráig maradjon az anyatej a táplálkozás fontos része, mert a benne lévő tápanyagok erősítik az immunrendszert, védelmet nyújtva a gyermekkori allergia kialakulása ellen.
4. Szilárdat csak később
Kutatások szerint kevesebb az ételallergiás gyermek azok között, akik csak féléves koruktól kezdve kaptak szilárd táplálékot.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?