1.) Allergiás roham megelőzése csalánnal
E gyógynövény napi szedésével enyhíthetők az allergiás tünetek. Egy kísérlet hatvankilenc résztvevője napi 300 mg szárított csalánlevél-kivonatot szedett kapszula formájában.
Az eredmény: az alanyok több mint a fele javulásról számolt be, és majdnem ugyanennyien nyilatkoztak úgy, hogy a csalánkivonat hatékonyabb, mint az antihisztaminos gyógyszerek. Kipróbálhatjuk a kvercetint is, amely állítólag hasonlóan kedvező hatású antiallergén vegyület. Bioboltban keressük, és a használati utasítás szerint alkalmazzuk.
2.) Joghurt mindennap
Kaliforniai egyetemi kutatók kimutatták, hogy aki naponta elfogyaszt 2,5 dl élőflórás natúr joghurtot, annál a pollenidényben csak feleannyi napon jelentkeznek allergiás tünetek, mint azoknál, akik mellőzik ezt a tejterméket. A szakemberek előtt sem világos, miért hatékony a joghurt: talán az allergénre adott immunválaszt befolyásolja. A natúr kefir, író, aludttej is jó.
3.) Több alma, több tea
A héjastul fogyasztott alma és bármely teafajta kiváló forrása a kvercetinnek. Ez az erős antioxidáns hatású vegyület kordában tartja a szokványos allergiás reakciókat előidéző immunsejtek, az ún. hízósejtek által termelt gyulladáskeltő vegyületek kibocsátását. Sok kvercetin van a nyers hagymában (főleg a vöröshagymában), a kék szőlőben és a vörösborban is, de ezt csak mértékkel fogyasszuk; ha antihisztamint szedünk, egyáltalán ne igyunk alkoholt!
4.) E-vitamin-pótlás
Az E-vitamin legbőségesebb élelmi forrása a növényi olajok (napraforgó-, kukorica-, tökmag-, extra szűz olívaolaj), a gabonacsírák (például a búzacsíra), a zöld növények (például a spenót), a mandula és az igényesebb zöldség-gyümölcs üzletekben már nálunk is kapható édesburgonya (határa).
Német kutatók ezerhétszáz felnőtt táplálkozási szokásait hasonlították össze; az alanyok között szénanáthában szenvedők és egészségesek egyformán akadtak. A vizsgálatból kiderült, hogy az E-vitaminban gazdag táplálékokat rendszeresen fogyasztók kórében 30 százalékkal ritkább a szénanátha, mint azoknál, akiknek az étrendje kisebb mértékben vagy alig tartalmazza ezt az igen fontos tápanyagot.
+1.)
Ablakcsukás
Amikor kellemes, enyhe tavaszi szellő fújdogál, ablakot nyitunk, hiszen a lakás levegője remekül felfrissül tőle – csakhogy vigyázat, mert tele van virágporral! Ha a tavasz második felében vagy a nyár elején (amikor a pollenkoncentráció a legmagasabb) meleg az idő, a szénanáthára hajlamos ember a nappali órákban ablaknyitás helyett inkább a jól tisztított légkondicionálóval frissítse lakásának levegőjét: a szellőztetést hajnalban vagy késő éjszaka végezzük, ilyenkor általában alacsonyabb a pollenkoncentráció, ahogy eső után is.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?